Maj 04, 2024, 10:05:36
Witamy, Gość. Zaloguj się lub zarejestruj
Aktualności: Witam wszystkich na forum

Forum UltraWinterfell



Autor Wątek: marszałek Rydz Śmigły  (Przeczytany 1047 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline WAAAASSSUUUUP

  • Moderator Globalny
  • Aktywny użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 117
  • Honor 5
  • If you smell...
    • Zobacz profil
marszałek Rydz Śmigły
« dnia: Maj 31, 2013, 20:09:13 »
W tym temacie chciałbym abyśmy wypowiadali się na tematy związane z historią. Mam nadzieję, że przeprowadzimy wiele owocnych dyskusji. Na początek proponuję porozmawiać o dość kontrowersyjnym temacie marszałka Rydza-Śmigłego. Pełnił on funkcję naczelnika RP w chwili wybuchu II wojny światowej. Był następcą Józefa Piłsudskiego. Wiele osób spiera się, czy jego decyzje miały wpływ na upadek państwa podczas kampanii wrześniowej. Zapraszam do dyskusji :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2013, 19:13:33 wysłana przez Ireq »




If you are dead or still alive,
I don’t care.

And all the things you left behind
I don't care

Offline Ireq

  • Administrator
  • Aktywny użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 121
  • Honor 2
  • Cuy'val Dar
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje historyczne
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 31, 2013, 20:44:14 »
Nie mam zbyt dużej wiedzy w tym temacie ale swoje zdanie chętnie wyrażę:)
Według mnie działania i decyzje marszałka miały duży wpływ na klęskę kampanii wrześniowej. Z tego co pamiętam to był przeciwnikiem wykorzystywania nowoczesnych technologii a przez to polskie wojsko nie miało dobrych i zgranych środków łączności i koordynacji w działaniach. Polska miała bardzo szczegółowe dane wywiadowcze o armii Niemieckiej ale nie były one wykorzystane w opracowaniach i scenariusz wojny. Mobilizacja została przeprowadzona zbyt późno a przez to wojsko nie było w pełni gotowe. Wiele razy marszałek podejmował decyzje kadrowe kierując się znajomościami a nie kwalifikacjami generałów, był przypadek, że gdy generał jednej z armii uciekł ze sztabu (zaraz na początku września) i zostawił armię samą sobie to marszałek zamiast go ukarać to jeszcze go awansował, marszałek też często mieszał się w decyzje podejmowane przez dowódców dywizji i wydawał im polecenia zamiast pozostawić to dowódcom poszczególnych armii i zgrupowań - powodowało to bałagań i dywizje często dostawały sprzeczne rozkazy. Marszałek za bardzo wierzył, że Francja i Brytania włączą się do walki i na tym opierał etapy obrony. O ile Polska armia miała małe szanse na odparcie ataku Wehrmachtu to jednak mogła stawiać skuteczny opór. Z Wikipedii wziąłem zestawienie sił: Polska 1milion żołnierzy, 4300 dział, 880 czołgów, 400 samolotów, Niemcy: 1,8miliona żołnierzy, 10 tys. dział, 2,7 tys. czołgów, 1,3 tys. samolotów, jest to około dwukrotna przewaga ale nie beznadziejna i przy dobrym wykorzystaniu takich sił wojsko Polskie mogło się bronić miesiącami a plan niemiecki był obliczony na szybkie zwycięstwo i nie miał zapasów do prowadzenia długich walk. Moim zdaniem marszałek dobrze sprawdzał się w czasie pokoju ale we wrześniu 1939 roku nie sprawdził się ale to tylko moje zdanie.
Co o tym myślicie?
« Ostatnia zmiana: Maj 31, 2013, 21:27:22 wysłana przez Ireq »

Offline blue1972

  • sojusz Winterfell
  • Nowy użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 24
  • Honor 4
    • Zobacz profil
Odp: Dyskusje historyczne
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 01, 2013, 01:05:04 »
Smigly az za bardzo naduzywal swojej wladzy nie pozwalajac dowodcom na samodzielne dzialanie, przyklad, armia Poznan, Kutrzeby, ktory od poczatku wojny mogl wiele zdzialac, a rozkaz zakazu jakich kolwiek potyczek, spowodowalo, ze zolnierze czekali i czekali.... za pozno wlaczeni do wojny
Blue

 

Carbonate design by Bloc
variant: carbon
SMF 2.0.6 | SMF © 2013, Simple Machines
Polityka cookies
Darmowe Fora | Darmowe Forum
watahashiraberu ganggob rekogrupastettin magicznydom gangem